اخبار

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

هدایت تعاونی ها به سمت اقتصاد دانش بنیان/ لزوم تغییر نگاه مسئولان به بخش تعاون

هدایت تعاونی ها به سمت اقتصاد دانش بنیان/ لزوم تغییر نگاه مسئولان به بخش تعاون
معاون وزیر در امور تعاون با اشاره به بستر سازی برای بروز تعاونی های جدید گفت: هدایت تعاونی‌ها به سمت اقتصاد دانش‌بنیان باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان یزد: محمدجعفر کبیری در دیدار با اعضای هیات رئیسه اتاق تعاون یزد اظهار داشت: اولویت اصلی ما در سفرهای استانی انجام امور اجرایی است، لذا با سرکشی از تعاونی های دچار مشکل و برگزاری نشستی که بتوانیم مشکلات تعاونی ها را حل کنیم سفر را پیگیری خواهیم کرد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در شرایط فعلی کشور، بخش تعاون در موضوعات مختلف می تواند به مردم و دولت کمک کند ادامه داد: یکی از بخش هایی که برای توزیع کالاهای اساسی مورد توجه دولت است، بخش تعاون بوده که با طرح جامع باید به میدان بیایند.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم بخش تعاون توسعه پیدا کند نباید به این موضوع اکتفا کنیم که مسئولی به استان بیاید و کمک بگیریم بلکه باید ظرفیت سازی کنیم که خود به خود مردم سراغ تعاونی ها بیایند و زمینه ای ایجاد شود که تعداد بیشتری به عضویت تعاونی درآیند.

کبیری با بیان اینکه تعاونی ها بازوی توانمند برای حل مشکلات اشتغال هستند اضافه کرد: شفافیت در بخش تعاونی باید بیش از پیش باشد و همه در این زمینه منتفع شوند.

این مقام مسئول نظارت و عدم دخالت در امور تعاونی ها را از سیاست های وزارت تعاون برشمرد و اظهار داشت: اگر با کمک هم بتوانیم اعتماد عمومی را برای بسترسازی با نگاه شفافیت فراهم کنیم موفقیت نسبی به دست آورده ایم.

وی بیان داشت: همچنین تغییر نشان سنتی تعاون به به نشان مدرن که ارزش افزوده بیشتری در بخش های مختلف ایجاد می کند باعث می شود مردم اعتماد بیشتری به تعاونی ها داشته باشند و ما را در تحقق اهداف یاری کنند.

معاون وزیر در امور تعاون افزود: بنابراین ضرورت دارد تعاونی ها به سمت اقتصاد نوآور و دانش بنیان حرکت کنند تا با سرمایه کمتر به بهره وری بالاتر و ارزش افزوده بیشتر دست یابند.

وی از یزد به عنوان قطب تعاونی های کشور یاد کرد و اظهار داشت: می توانیم یزد را به عنوان قطب های تعاونی کشور معرفی کنیم که در عمل نیز به هدف اعتماد افزایی برای جذب سرمایه های خرد مردمی و اشتغال پایدار رسیده و به نسبت استان های دیگر ارتباط خوبی با دولت گرفته است.

کبیری با تاکید بر لزوم تغییر نگاه مسئولان به بخش تعاون اضافه کرد: سهم ۲۵ درصدی برای تعاونی ها در اقتصاد تعیین شده لذا تسهیل گری، نظارت و سیاست گذاری وظیفه بخش حاکمیتی تعاون است که با تقویت تعاونی ها می توان برای عبور از مشکل اشتغالزایی استفاده کرد.

در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر لزوم بهره گیری از مدل های جدید تعاون برای جوانان و نخبگان گفت: تعاونی های دانش بنیان ظرفیتی تازه برای اشتغالزایی است.

محمدحسین ریاحی اظهار داشت: خوشبختانه وزارت تعاون نظر بسیار مساعدی روی تعاونی ها دارد و به دنبال تقویت جایگاه تعاون در سطح کشور است.

وی ادامه داد: زیرساخت های 25 درصدی تعاون محقق نخواهد شد مگر اینکه با هدف گذاری باشد و سایر دستگاه های مرتبط نیز فعالیت همسو و همراه داشته باشند.

ریاحی اضافه کرد: اگر بخواهیم موفقیت در حوزه تعاون داشته باشیم باید ظرفیت سازی شود و مراکزی که در قالب نوآورانه شکل می گیرد علاوه بر مباحث خلاقیتی با تولید انبوه، بحث ارزش گذاری و زنجیره ارزش را نیز در خود دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاونی ها باید باور داشته باشند که می توانند در این عرصه موفق باشند و کمک حال دولت شوند اظهار داشت: امروز اتاق تعاون منشاء خیر و اثر است و در راستای توسعه تعاون و برنامه هایی که زیرساخت دانش بنیان تعاون است نیز خوب کار می کند.

وی با بیان اینکه لازم است مدل های جدید تعاون را برای جوانان و نخبگان برنامه ریزی کنیم تصریح کرد: امید است این مهم با همت و تلاش اتاق تعاون به نقطه مطلوب برسد و بستر برای حضور و ظهور تعاونی های دانش بنیان بیش از گذشته فراهم شود.

 

 

 
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ۱۷:۴۶
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید