اخبار

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

مشکل اصلی تعاونی ها تامین سرمایه در گردش است/ افزایش سقف پرداخت تسهیلات به تعاونی ها

مشکل اصلی تعاونی ها تامین سرمایه در گردش است/ افزایش سقف پرداخت تسهیلات به تعاونی ها
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به لزوم توسعه تعاونی‌ها و رفع موانع پیش روی فعالیت در حوزه تعاون گفت: مشکل اصلی تعاونی ها، تامین سرمایه در گردش است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار ورفاه اجتماعی استان یزد: محمدجعفر کبیری در سفر به یزد و در نشست بررسی مسائل و مشکلات تعاونی‌های استان یزد، اظهار داشت: تسهیلات خوبی برای بخش های مختلف تعاون در نظر گرفته ایم.

معاون وزیر در امور تعاون ادامه داد: این تسهیلات از محل تبصره 18 و بر اساس منطقه و طرح به صنایع با نرخ مناسب از سوی بانک توسعه تعاون پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه بانک توسعه تعاون برای تسهیلات کشاورزی نیز تفاهم نامه ای با سازمان جهاد کشاورزی دارد، اضافه کرد: صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون برای ضمانت نامه دریافت تسهیلات کمک خواهد کرد و از محل تبصره 15 می توان بر اساس طرحی که ارائه می شود با نرخ بازپرداخت 11 تا 16 درصد تسهیلات دریافت کرد.

معاون وزیرهمچنین در خصوص تسهیلات کارآفرینی ویژه بانوان نیز عنوان کرد: تسهیلات بانوان نیز ازصندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون برخوردار خواهد بود اما نرخ تسهیلات از سوی دولت مصوب خواهد شد.

کبیری بیان داشت: صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، برای تسهیلات تا سقف 500 میلیون تومان برای تعاونی های بانوان را در اولویت  قرار داده است تا از سرمایه گذاری و کارآفرینی بانوان حمایت کند.

این مقام مسئول با اشاره به امضای تفاهم نامه با وزارت کشاورزی و میراث فرهنگی برای توسعه فعالیت های صنعتی کشاورزی و گردشگری اظهار داشت: 500 میلیارد تومان برای حوزه گردشگری مصوب شده تا تعاونی ها برای ایجاد اشتغال اقدام کنند.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از تسهیلات پرداختی از سوی بانک توسعه تعاون از محل جذب سپرده های مردمی است اضافه کرد: در حوزه کشاورزی نیز هزار میلیارد تومان مصوب شده و تعاونی های فعال در این حوزه می توانند برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.

مدیرعامل بانک توسعه تعاون نیز در این نشست اظهار داشت: 90 درصد از تسهیلات پرداختی از سپرده های مردمی است و مابقی از محل اعتبارات دولتی است که درصد بسیار کمی از تسهیلات پرداختی را شامل می شود.

حجت الله مهدیان در خصوص تسهیلات ارزی این بانک نیز بیان داشت: شرایط کشور به واسطه تحریم ها خاص است و دست و بال بانک ها مقداری بسته است و بیشترین محل درآمد بانک ها از محل فعالیت های ارزی است که متاسفانه با بانک های خارجی به سختی می توان کار کرد.

مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون هم در این نشست اظهار داشت: ضمانت نامه ای نیز برای تامین مواد اولیه با کارمزد کمتر از یک درصد از سوی این صندوق صادر می شود ضمن اینکه برای تعاونی زنان نیز صدور ضمانت نامه از سقف 300 میلیون تومان به 500 میلیون تومان افزایش یافته است.

مهدی حسین نژاد اضافه کرد: دوره نمایندگی این صندوق در حال افزایش است و اتاق های تعاون به این مجموعه در استان ها اضافه خواهند شد.

در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد اظهار داشت: با عنایت به تأکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص توجه به توسعه و ارتقای بخش تعاون در عرصه های اقتصادی و اجتماعی راهکارهایی برای رشد تعاونی ها ارائه شده است.

محمد حسین ریاحی با اشاره به بروز مشکلات فراروی تعاونی ها در بهره وری و لزوم رفع موانع و تسریع در روند رشد و توسعه تعاونی ها ادامه داد: تعیین و اعمال سهم قابل توجه از امکانات و اعتبارات دستگاه‌ها و تسهیلات بانکی سهل الوصول کشور با استناد به سند توسعه بخش تعاون و شفافیت در توزیع امکانات و تسهیلات به این بخش از راهکارهای موثر در رشد تعاونی ها است.

وی با بیان اینکه تبدیل ماهیت و مالکیت برخی بانک‌های دولتی به تعاونی و افزایش مشارکت و سرمایه‌گذاری دستگاه‌ها و شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی افزایش سهم بخش تعاون را منجر خواهد شد اضافه کرد: تقویت منابع بخش تعاون از طریق افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری تعاون همچنین افزایش همکاری سایر بانک‌ها و موسسات و صندوق‌های وابسته از دیگر راهکار های موثر رشد بخش تعاون است.

 

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ۱۸:۰۹
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید