اخبار

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد مطرح کرد:

پرداخت 1355میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی عشایری در استان یزد

پرداخت 1355میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی روستایی عشایری در استان یزد
یازدهمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال به ریاست محمد علی طالبی استاندار یزد و با حضور محمد حسین ریاحی مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دبیر کارگروه تخصصی اشتغال، عباس حیدری مدیر کل حوزه استاندار و جمعی از مسئولین و مدیران استانی و شهرستانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استاندار یزد با تاکید بر توجه فرمانداران به  تحقق سهم اعتبارات شهرستانی بیان کرد:دستگاه های اجرایی  اعتبارات ملی را با جدیت دنبال کنند و در رابطه با سهم اعتباری استان از طریق وزارت خانه های زیربط  نیز اقدام و گزارش آن را ارائه نمایند.

محمدعلی طالبی افزود: انتظار می رود در موضوع طرح کارورزی، دستگاه های اجرایی به شکل جدی تر ورود کنند و  با اطلاع رسانی مناسب و انجام اقدامات موثر در این زمینه به افزایش سهم ده درصدی استان در این طرح کمک نمایند.

وی خاطرنشان کرد: اولویت حوزه اشتغال استان در سال آینده توجه به حفظ اشتغال موجود است و ضروریست با انجام حمایت های لازم، رفع موانع تولید و تامین سرمایه در گردش، این مسیر را تسهیل نماییم.

استاندار یزد اظهارداشت: لازم است جهت دهی بخشی از تسهیلات بانکی در جهت رونق کسب و کارهای جدید، واحدهای دانش بنیان و خدمات برتر از جمله گردشگری و دیگر زمینه هایی که می تواند ارزش افزوده  خوبی برای استان ایجاد کند مورد توجه قرار گیرد.

عالی ترین مقام اجرایی استان گفت: در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، طرحی از سوی دانشگاه یزد با عنوان « فرصت کاری» ارائه شد که زمینه آشنایی دانشجویان با اشتغال در واحدهای مختلف اداری ، صنعتی و بخش خصوصی را فراهم می آورد و کارگروه اشتغال باید برای اجرایی شدن این موضوع زمینه سازی کند.

وی یادآور شد: در ابتدای سال آینده جلسه ای با محوریت معاونت سیاسی،امنیتی و اجتماعی برای ساماندهی اشتغال اتباع بیگانه و برخورد با واحدهایی که بر خلاف برنامه استان در این خصوص حرکت می کنند برگزار خواهد شد و حمایت های صورت گرفته از طرحهایی که  به سمت تحقق رویکرد اشتغال آفرینی حرکت نمی کنند، پایان می یابد.

طالبی ضمن تاکید بر ارزیابی وضعیت اشتغال استان افزود : ضروریست حمایت ها و تسهیلات به سمتی هدایت شود که برای نیروی بومی به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی اشتغال به همراه داشته باشد و تخصیص زمین و تسهیلات متناسب با اولویت های اشتغال استان و به صورت هوشمندانه برنامه ریزی و تدبیر شود.

استاندار یزد اظهار داشت: برای رصد مداوم و ارزیابی روند اشتغال در استان بانک اطلاعاتی بروز از وضعیت فارغ التحصیلان بیکار دانشگاهی تهیه و ملاک ارزیابی عملکرد در زمینه ایجاد شغل قرار گیرد.

عالی ترین مقام اجرایی استان افزود: در این راستا دفاتر کاریابی و واحدهای مشاوره به صورت فعال عمل کنند و جشنواره هایی برای شناسایی ایده های برتر حوزه اشتغال و تشویق نگاه  کارآفرینی در سطح استان هدف گذاری و برگزار شود.

طالبی در پایان بر اعلام برنامه تمام دستگاه اجرایی استان با موضوع اشتغال تا پایان سال تاکید کرد و گفت: برنامه ای راهبردی و اجرایی برای سال آینده لازم است که محل رجوع و ارزیابی وضعیت اشتغال قرار گیرد تا بتوانیم در کنار یکدیگر  و غلبه بر شرایط سختی که پیش رو داریم در حوزه اشتغال قدم های اساسی و خوبی برداریم.

در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به اینکه اولین کافه کارآفرینی استان در راستای توسعه برنامه های کارآفرینی افتتاح شده است، گفت: تاکنون دو رویداد کارآفرینی ویژه جوانان و کارآفرینان اجتماعی استان برگزار شده است.

محمد حسین ریاحی هدف از شکل گیری چنین کافه هایی را ارتباط بیشتر کارفرمایان و سرمایه گذاران با دانشجویان، کارآفرینان با کارآفرینان،دولت و سرمایه گذاران برشمرد.

 وی خاطر نشان کرد: مدیران دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز می توانند از این فرصت برای انتقال تجارب و جلسات مستمر با کارآفرینان استفاده نمایند.

همچنین دبیر کارگروه اشتغال استان یزد به ارائه گزارشی از آخرین وضعیت طرح های اشتغال پایدار روستایی- عشایری پرداخت و افزود: طی 4 مرحله، سهمیه اعتبارات و تسهیلات روستایی- عشایری به استان یزد ابلاغ شده است.

 وی تصریح کرد: از یک هزار و 355 میلیارد ریال تسهیلات مصوب پرداختی تاکنون یک هزار و 6 میلیارد ریال در قالب 941 طرح با اشتغالی بالغ بر 2هزار و 64 نفر بصورت کامل پرداخت شده است.

 ریاحی عنوان کرد: اعتبارت ابلاغی به استان در دو حوزه نهادهای حمایتی و غیر حمایتی ابلاغ شده است که تاکنون  از یکهزار و 489 میلیارد ریال اعتبارات  ابلاغی نهادهای غیر حمایتی، 934 میلیارد ریال پرداخت شده است.

 مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد گفت: در حوزه نهادهای حمایتی از 677 میلیارد ریال اعتبار ابلاغی، 399 میلیارد ریال به بانک های عامل معرفی و تاکنون 85 میلیارد ریال پرداخت شده است.

 سپس فریبا آیت اللهی مدیر کارآفرینی و اشتغال این اداره کل به ارائه گزارش بازدید از طرح های اشتغال پایدار روستایی- عشایری توسط کمیته نظارت استان و شهرستان ها پرداخت و بیان کرد: تاکنون 58 درصد طرح های انعقاد قرارداد و پرداخت شده ثبت شده در سامانه کارا مورد بازدید قرار گرفته است که خوشبختانه انحراف مشاهده شده در طرح های بازدید شده، کمتر از یک درصد بوده است.


کارگروهکارگروه

 

 

 

۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ۱۰:۰۲
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید