اخبار

نماینده ولی فقیه در استان یزد مطرح کرد:

راهبرد اصلی توسعه اشتغال پایدار، سرمایه گذاری در صنعت نساجی است

راهبرد اصلی توسعه اشتغال پایدار، سرمایه گذاری در صنعت نساجی است
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با حضور در دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد، با آیت الله محمدرضا ناصری یزدی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد : آیت الله محمدرضا ناصری یزدی در این دیدار، ضمن اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) گفت: یکی از مواردی که در این بیانیه آمده این است که باید به عقب برگردیم و اندیشه کنیم؛ این یعنی این که باید مشکلات گذشته را شناسایی و با نوآوری و کارآفرینی در صدد رفع آنها باشیم.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) پیرامون اقتصاد مقاومتی یادآور شد: به طور قطع رفع مشکلات کشور در گرو عمل به اقتصاد مقاومتی است و مسئولان و مردم تلاش کنند که این موضوع مهم منحصر به شعار و حرف نباشد.

ناصری یزدی وارادت بی رویه برخی کالاها را بی رویه دانست و ادامه داد: باید منابع و امکانات کشور خود را مدیریت و از واردات بی رویه برخی کالاها جلوگیری شود؛ زمانی که اقلام مصرفی میان مردم زیاد شود باعث ایجاد حرص و طمع شده و مردم ناخودآگاه بیشتر از نیاز خود خرید می کنند.

وی ضمن تقدیر از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در خصوص سیاستگذاری های درست در زمینه حفظ وضعیت موجود و ایجاد اشتغال پایدار گفت: برخی افراد نمی دانند با مدرک تحصیلی که در اختیار دارند چه کاری می توانند انجام دهند، از این رو باید عناوین شغلی را بررسی کنیم و به تناسب علاقه افراد، در فنی و حرفه ای آموزش های لازم را به جویندگان کار بدهیم و زمانی که مهارت لازم را کسب نمایند خود به خود بیکاری کاهش خواهد یافت.

نماینده ولی فقیه در استان یزد در این جلسه با اشاره به اینکه یکی از کالاهای اساسی مردم پوشاک است اظهار داشت: اگر با برنامه ریزی و سرمایه گذاری درست، صنعت تولید نساجی را در کشور راه اندازی کنیم می توان با حداقل امکانات بخش عمده ای از نیاز مردم در بخش پوشاک را از طریق تولید داخلی و با استفاده از استعدادهای بانوان و جوانان و پرورش آن ها تامین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه های خرد و کوچک در جامعه وجود دارد و مسئولین باید با برنامه ریزی درست و ارائه ایده به مردم، آن ها را بسوی ایجاد شغل های خانگی سوق دهند، اضافه کرد: تا جایی که امکان دارد به جای اینکه پول را در اختیار افراد قرار دهیم، آموزش افراد را در دستور کار قرار دهیم تا فرد با تلاش و کوشش خود حرفه ای را بیاموزد و در راه کسب درآمد از آن استفاده کند.

در ادامه مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد ضمن ارائه گزارش عملکرد این اداره کل گفت: یکی از دلایل بیکاری فارغ التحصلان دانشگاهی استان، عدم تناسب میان رشته تحصیلی و بازار کار موجود بوده و لازم است مراکز آموزش عالی برنامه ریزی مناسبی در ایجاد رشته های دانش بنیان و کاربردی داشته باشند.

محمد حسین ریاحی با تاکید بر اینکه استان یزد دومین استان مهاجر پذیر است  افزود: شرایط اقتصادی استان به دلیل وجود فرصت های شغلی زیاد از جمله وجود کارخانه ها و واحدهای تولیدی موجب شده که مهاجرت زیادی از استان های همجوار به یزد انجام شود؛ چون این افراد تحصیلات دانشگاهی ندارند و بعنوان کارگر ساده مشغول به کار می شوند ، در زمان نوسان بازار کار، سهم زیادی در افزایش بیکاری خواهند داشت.

وی تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری در سال 96 را 3 هزار و 600 نفر اعلام کرد و گفت: از ابتدای سال 97 تاکنون چیزی در حدود 400 نفر به آمار مقرری بگیران بیمه بیکاری استان افزوده شده که با توجه به بررسی های که در سطح کشور انجام شده می توان گفت وضعیت خوبی داریم.

این مقام مسئول، یزد را سومین استان در پذیرش اتباع خارجی معرفی کرد و بیان کرد: در سال های گذشته، بانوان تمایلی جهت حضور فعال در بازار کار نشان نمیدادند ولی در حال حاضر جمعیت بانوان جویای کار افزایش یافته که معمولا دارای مدارک تحصیلی بالایی هستند که این خود عاملی مهم در افزایش نرخ بیکاری استان است.

ریاحی با بیان اینکه اعتقاد داریم باید نگاه کارآفرینی را در مردم زنده کنیم، خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های مناسبی که در استان وجود دارد اگر با نگاه خلاقانه این قابلیت ها شناسایی شوند و تعامل موثری میان دانشگاه ها و کارفرمایان وجود داشته باشد می توان با این نوع نگاه به نتایج مثبتی در زمینه توسعه کشور برسیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد با اشاره به صدور 5 مجوز کاریابی الکترونیکی در استان گفت: در زمینه ایجاد مشاغل کوچک و خانگی تاکنون 380 عنوان شغلی تعریف کرده ایم که در سال 96 حدود 2800 مجوز و در سال جاری تاکنون 1400 مجوز مشاغل خانگی همراه با وام صادر شده است و بیش از 3900 شغل ایجاد شده است.

دیدار 4دیدار 5

 

۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ۱۱:۰۴
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید