اخبار

زینی وند: جهت گیری ایجاد اشتغال در استان باید به سمت شغل های دانش بنیان باشد/ ریاحی: یزد، رتبه پنجم تسهیلات مصوب اشتغال روستایی را کسب نمود

زینی وند: جهت گیری ایجاد اشتغال در استان باید به سمت شغل های دانش بنیان باشد/ ریاحی: یزد، رتبه پنجم تسهیلات مصوب اشتغال روستایی را کسب نمود
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار یزد با بیان لزوم وحدت رویه و گفتمان مشترک در بحث اشتغال و ایجاد اتاق فکر برای هدایت این بخش گفت: جهت گیری ایجاد اشتغال در استان اشتباه است و باید به سمت شغل های دانش بنیان تغییر کند.

به گزارش روبط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: علی زینی وند در هشتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان یزد گفت: هم اکنون در استان شغل و ظرفیت های بالایی بویژه در صنایع وجود دارد اما عمده تلاش ها در مسیر ایجاد مشاغل برای افراد غیر بومی با تحصیلات پایین است.

وی افزود: هر شرکتی که بتواند در جهت گیری اشتغال افراد دانش آموخته بویژه زنان و در شغل های دانش بنیان ، آی تی و آی سی تی گام بردارد حمایت خواهد شد.

زینی وند خروج جوانان دانش آموخته و نخبه استان یزد و افزایش اشتغال افراد بیکار غیربومی با تحصیلات پایین و در نتیجه رشد بالای نرخ بیکاری را از تبعات اجتماعی برنامه های اشتغالزایی استان عنوان کرد.

وی تأکید کرد: اگر بتوانیم در روستاها به هر نحوی اشتغال بویژه در بخش های کشاورزی و دامپروری ایجاد کنیم کار بزرگی است ولی باید در کاهش بیکاری به شیوه دیگری عمل شود.

این مسئول با بیان اینکه استان یزد در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی خوب عمل کرده است، گفت: با این حال باید برای افزایش سهم بخش خدمات و تسهیل و سرعت در پرداخت تسهیلات به طرح ها توسط بانک عامل و افزایش نظارت فرمانداران، بیشتر تلاش شود.

معاون استاندار یزد خاطرنشان کرد: با وجود شرایط فعلی کشور پیش بینی ما این است که اعتبارات دولت در بخش اشتغال روستایی کاهش نخواهد یافت و مرحله دوم نیز تسهیلات نیز هر چه زودتر انجام شود.

وی درباره طرح کارورزی هم با بیان اینکه استان یزد در این خصوص ، خوب عمل نکرده است ، اضافه کرد: اطلاع رسانی در این خصوص و تعهدات تأمین اجتماعی ضعیف بوده و باید مدیران روی طرح های اشتغال زا بیشتر تمرکز کنند.

وی ادامه داد: باید سهمیه هر دستگاه در این طرح مشخص و به دستگاه ها اعلام شود و در هر جلسه کارگروه اشتغال گزارش عملکردهای این بخش ارائه و بررسی شود.

معاون استاندار یزد تشکیل کمیته ای به عنوان زیرمجموعه کارگروه اشتغال و اتاق فکر هدایت اشتغال را خواستار شد و گفت: این کمیته باید بر تفکیک وظایف دستگاه ها و فرمانداری ها و وضعیت تسهیلات ورودی اشتغال به استان نظارت داشته باشد و این وام ها را با شغل های مورد نظر تطبیق دهد.

 

کارگروه اشتغالکارگروه اشتغال کارگروه اشتغال کارگروه اشتغال 

در ادامه مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد گفت: این استان در تسهیلات منعقد شده نسبت به 50 درصد مصوب، رتبه دوم و در تسهیلات مصوب، رتبه پنجم را دارد.

محمدحسین ریاحی خاطر نشان کرد: در حال حاضر یزد بعد از استان های تهران، سمنان، خوزستان و اصفهان در رتبه پنجم تسهیلات مصوب قرار گرفته است.

وی افزود: در جلسه امروز به بررسی عملکرد بانک های عامل در اشتغال روستایی و عشایری و وضعیت دستگاه ها و شهرستان ها در جذب تسهیلات می پردازیم.

دبیر کارگروه اشتغال استان یزد، عملکرد استان در تسهیلات اشتغال فراگیر، مشاغل خانگی و ارزیابی طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی را از دیگر دستورات کار این جلسه عنوان کرد.

ریاحی تصریح کرد: در اشتغال فراگیر، استان یزد 2هزار و 760 میلیارد ریال اعتبار داشته ولی چهار هزار و 570 میلیارد ریال در کارگروه اشتغال مصوب شده که امیدواریم با اختصاص سهمیه های جدید، تسهیلات به همه طرح ها پرداخت شود.

وی درباره طرح مشاغل خانگی هم اظهار داشت: در سال گذشته سهمیه استان یزد 160 میلیارد ریال بوده که 120 میلیارد ریال آن اختصاص یافته و امسال 177 میلیارد ریال سهمیه داشته ایم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد در باره رشته های دارای بیشترین فراوانی صدور مجوز مشاغل خانگی امسال هم گفت: پرورش گوسفند و بز، تولید کننده زعفران ، قالیبافی ، پرورش مرغ بومی ، دوخت لباس ، گلیم بافی ، پرورش قارچ خوراکی ، پرورش زنبور عسل، طراحی پارچه و لباس و پرورش گاو شیری از مهمترین رشته مورد استقبال در طرح اشتغال روستایی استان بوده است.

طرح تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری از اول بهمن سال 96 در استان یزد شروع شده است.


کارگروه اشتغالکارگروه اشتغال

کارگروه اشتغال

۵ مهر ۱۳۹۷ ۰۹:۵۹
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید