اخبار

محسنی بندپی راهبردهای دولت تدبیر و امید در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تشریح کرد

محسنی بندپی راهبردهای دولت تدبیر و امید در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تشریح کرد
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه راهبردهای دولت تدبیر و امید در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را تشریح کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز - دهم شهریور - در مراسم افتتاح پروژه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که به صورت ویدئو کنفرانس در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، برنامه ملی مبارزه با فقر و ایجاد عدالت اجتماعی، اشتغال، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و معلولیت ها، پایداری صندوق ها را از جمله برنامه‌های راهبردی این وزارتخانه در دولت تدبیر و امید خواند.
وی در تشریح عملکرد این وزارتخانه در راهبرد مبارزه با فقر و عدالت اجتماعی یادآور شد: در این راستا حمایت از کسانی که از حداقل معیشت برخوردار بودند در دستور کار بوده و بر همین اساس افزایش مستمری افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد 5 برابر افزایش یافته است.
وی همچنین از تحت پوشش قرار دادن پشت نوبتی های سازمان بهزیستی به عنوان دستاوردی در این زمینه نام برد و ادامه داد: در این زمینه ۲۲۰۰ میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق اختصاص داده شده است.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به برنامه های عملی دولت برای پیشگیری از آسیب ها و معلولیت ها اشاره و تاکید کرد: در این زمینه پیش از این شاهد تولد ۲۵ تا ۳۰ هزار کودک معلول در سال بودیم که با آزمایش های تشخیص طبی و غربالگری ها  در سال گذشته از تولد ۱۴۸۰ کودک معلول جلوگیری شد.
به گفته وی، امروز و در مراسم افتتاح پروژه های سازمان های تابعه وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی از پروتکل راهنمای ژنتیک ازدواج و آزمایش های ژنتیک رونمایی می شود.
محسنی بندپی ایجاد مراکز توانمند سازی و اجتماع معتادان بهبود یافته و راه اندازی ۱۶۰ اورژانس اجتماعی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه برشمرد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دو برنامه حمایتی از کل آحاد جامعه شامل تأمین کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی و حمایت اجتماعی از پنج دهک کم‌درآمد و حداقل حقوق‌بگیر موردمطالعه و کارشناسی قرارگرفته است که تا دو هفته دیگر نهایی و ابلاغ می‌شود.
بندپی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب دولت و مجلس که از سال ۹۶ شروع‌شده، افزایش مستمری‌بگیران تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است که شاهد افزایش سه تا ۵ برابری مستمری‌بگیران هستیم.

وی اعلام کرد: باهدف کاهش فقر مطلق و برقراری عدالت اجتماعی ۷۵۰ هزار خانواری که درآمدشان از مستمری پرداختی وزارتخانه کمتر است به‌مرور تحت پوشش قرار خواهند گرفت.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره برنامه راهبردی دولت برای اشتغال با یادآوری اینکه وزارت کار تا سال ۹۶ تولیت اشتغال را عهده دار نبود، گفت: حالا وزارتخانه تولیت بسیاری از طرح های اشتغال را پذیرفته است، طرح تکاپو ، طرح کارورزی برای فارغ التحصیلان و اشتغال روستایی از این موارد است که با اولویت روستاها و مناطق محروم و عاملیت ۴ بانک ۱۲ هزار میلیارد  تومان برای توسعه اشتغال روستایی مصوب شد.
محسنی بندپی در ادامه به وجود شاغلین در بخش تعاون اشاره و اظهار امیدواری کرد به سمت سهم ۲۵ درصدی تعاون در اقتصاد پیش برویم .
وی گفت: باید از بنگاه های غیر سودده پرهیز کنیم و با پایداری صندوق ها زمینه حمایت های اجتماعی بازنشستگان، مستمری بگیران و ارتقا بخشیدن به ارائه خدمات سلامت در ابعاد مختلف را فراهم کنیم.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه تصریح کرد: تکیه‌ بر نیروهای انسانی شایسته و حمایت همه‌جانبه از تولید داخلی و رفع موانع کسب‌وکار راه برون‌رفت از تحریم‌های ظالمانه است که امیدواریم با همکاری بین مسئولان قوا بتوانیم به‌راحتی از این مسیر عبور کنیم.
وی اظهار کرد: مهم‌ترین برنامه‌هایی که دولت تدبیر و امید در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال می‌کند بحث اشتغال روستایی است که در این راستا مجلس ۱۲ هزار میلیارد تومان به اشتغال روستائیان از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده است.
محسنی بندپی خاطرنشان کرد: مرحلهٔ اول پرداخت‌ها توسط ۴ بانک عامل توسعه تعاون، صندوق کارآفرینی امید، بانک رفاه و پست‌بانک صورت  گرفته و تقریباً به اتمام رسیده و انعقاد تفاهم‌نامه با طرح‌هایی که به لحاظ فنی و اقتصادی دارای توجیه بودند در روستاها انجام‌شده است.
وی یادآور شد: ما پیگیری مرحله دوم اختصاص اعتبارات هستیم و اعلام می‌کنیم که امیدواریم مرحله دوم را هم بتوانیم خیلی سریع در اختیار بانک‌های عامل قرار بدهیم تا به این حرکت بسیار خوبی که با محوریت استانداران و مدیران کار در استان‌ها شکل‌گرفته تداوم ببخشیم.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: تداوم این امر سبب می‌شود تا زمینه اشتغال ماندگار روستاییان در روستاها فراهم شود.
بندپی تأکید کرد: در مرحله دوم اشتغال روستائیان، بحث کارورزی در بنگاه‌های اقتصادی مطرح است که به‌موجب آن جوانان تحصیل‌کرده مشغول به کار خواهند شد.
وی ادامه داد: در این راستا هم تقاضا در بنگاه‌های اقتصادی وجود دارد که از نیروهای تحصیل کرده استفاده کنند، جوانان تحصیل کرده نیز که از ظرفیت بالایی برخوردارند در اجرای این طرح می توانند از شرایط ایجاد شده استفاده کرده و مشغول به کار شوند.
محسنی بندپی ادامه داد: دولت هم حق مسئولیت مدنی آن‌ها را ماهانه ۳۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند و اگر به صورت کارورزی در محیط بنگاه‌های اقتصادی مشغول شود تا دو سال هم بیمه کارفرمایی را تقبل می‌کند.
وی تصریح کرد: طرح تکاپو که توسعه اشتغال پایدار است نیز یکی دیگر از برنامه‌های در دست اقدام ماست که به‌موجب این طرح در خصوص رشته‌هایی که مزیت نسبی در کل کشور دارند مانند آی‌تی، سلامت و صنایع‌دستی اقداماتی صورت گرفته که مورد حمایت ویژه  قرار بگیرند.
سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: رفع موانع کسب و کار در بنگاه‌های اقتصادی از دیگر برنامه‌های ما در سال جاری است.
۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۰۸:۳۰
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان


نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید