اخبار

کارشناس پلیس فتا استان یزد: شهروندان بدون دانش سایبری وارد فضای مجازی نشوند

کارشناس پلیس فتا استان یزد: شهروندان بدون دانش سایبری وارد فضای مجازی نشوند
به مناسبت هفته دولت دوره آموزشی با موضوع کاهش آسیب های اجتماعی در فضای مجازی ویژه کارکنان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد برگزار شد.
به گزارش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: کارشناس پلیس فتا استان یزد ضمن اشاره به گسترش روز افزون استفاده از فضای مجازی گفت: شهروندان عزیز باید توجه داشته باشند به هیچ‌ عنوان بدون آگاهی و دانش کافی وارد فضای مجازی نشوند، چرا که ورود بدون دانش سایبری باعث می شود تا به راحتی از این فضای آسیب دیده و در دام مجرمان سایبری گرفتار شوند.

سروان حمامی تنها راه ایمن ماندن در فضای‌مجازی را ارتقاء دانش‌اینترنتی کاربران دانست و افزود: فضای مجازی محیط گسترده‌ای است که ممکن است خیلی از مشکلات را همراه خودش داشته باشد که اگر مسیر را ‌بلد نباشیم قطعاً ما را به دام خطرات جبران‌ناپذیر می‌اندازد .

وی یکی از مهم‌ترین اقدامات در برقراری امنیت دیجیتالی را استفاده از فایروال و آنتی‌ویروس مناسب دانست و تصریح کرد: کاربران سعی کنند، نرم‌افزارهای مورد نیاز خود را از منابع رسمی، مورد اطمینان و امن دانلود کنند و سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس موجود در سیستم خود را نیز به‌ صورت مداوم به‌ روز رسانی کرده و اطمینان یابند که از نسخه به‌ روزشده‌ نرم‌افزار، استفاده می‌کنند.

دوره2

کارشناس سایبری پلیس فتا در ادامه به اپلیکیشن‌های جعلی موجود درفضای مجازی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: اپلیکیشن‌های جعلی با تبلیغات جذاب و وسوسه‌انگیز کاربران را به نصب این اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها ترغیب می‌کنند در صورتی‌که در هنگام نصب، از همان ابتدا اجازه دسترسی به‌تمامی اطلاعات گوشی را از کاربر می‌گیرند و امکان خطر سرقت اطلاعات کاربر وجود دارد، بنابراین کاربران در زمان نصب اپلیکیشن‌ها توجه داشته باشند، درخواست‌هایی مبنی بر دسترسی به دیتای موجود در گوشی، فایل‌ها و موقعیت ‌مکانی کاربر را تائید نکنند چرا که با تائید این درخواست‌ها، سازنده اپلیکیشن امکان دسترسی به این اطلاعات را خواهد داشت .

کارشناس پلیس فتا استان یزد گفت خرید اینترنتی یکی ازمهم‌ترین فعالیت‌های کاربران در فضای  مجازی دانست و اظهار داشت : یکی از روش‌های رایج برای سوء استفاده و کلاهبرداری، طراحی سایت‌های جعلی می‌باشد که از این طریق می‌توانند تعداد بسیار زیادی از هموطنان را درگیرکرده و مبالغ هنگفتی راکلاهبرداری نمایند که در اصطلاح سایبری، به این شگرد مجرمانه، فیشینگ گفته می‌شود و مجرمان ‌سایبری به‌دنبال سرقت اطلاعات‌بانکی کاربران می‌باشند. طبیعی است با در اختیار داشتن شماره‌کارت، رمزدوم، cvv2 و تاریخ انقضای کارت، به‌آسانی می‌توان برداشت غیرمجاز از حساب قربانیان داشت.

دوره

وی در پایان امر به معروف و نهی از منکر در فضای مجازی را ضروری عنوان کرد و گفت: برخورد با عاملان انحرافی در فضای اینترنتی و سایبری، به دلیل تکثر‌گرایی فضای مجازی و گمنام بودن آنها در غالب اوقات ممکن نیست. لذا گرچه بسیاری از مصادیق با درنظرگرفتن قانون جرایم رایانه ای، همچون جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، مستوجب حد یا تعزیر است، منتها با توجه به حاکمیت خصوصیت ذکرشده در رخدادهای مجازی، قطعاً با محدودیت هایی؛ همچون عدم اجرای حد یا تعزیر بر بزهکار و عدم امکان اجرای فیزیکی مراتب امر به معروف و نهی از منکر هستیم؛ زیرا کاربران می‌توانند به هرگونه امکانات الکترونیکی و بدون درنظرگرفتن اینکه این اطلاعات و خدمات در کدام نقطه دنیا واقع شده ‌است، دست پیدا کنند.

۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۳۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید