اخبار

65 درصد جمعیت استان یزد، خانواده های کارگری هستند/ رشد17 درصدی خشونت و ایراد ضرب و جرح در استان یزد

65 درصد جمعیت استان یزد، خانواده های کارگری هستند/ رشد17 درصدی خشونت و ایراد ضرب و جرح در استان یزد
جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی به ریاست مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی و با حضور رحیمی زاده معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان و سایر مدیران عضو شورا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد: در جلسه شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی محمدحسین ریاحی، با اشاره به دستور کار جلسه در خصوص گزارش آخرین وضعیت و علل وقوع جرم و ارائه راهکارهای مناسب جهت پیشگیری در استان گفت: با توجه به تاثیرگذاری مجموعه سیاست‌ها، راهبردها و برنامه‌های وزارت متبوع بر آحاد جامعه، خصوصا جامعه متاثر از آسیب اجتماعی، ضروری است طرحی منسجم، همه‌جانبه و فراگیر در خصوص پیشگیری  و کاهش آسیب های اجتماعی تدوین شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد ضمن تاکید بر نقش آفرینی تشکل ها و سازمان های مردم نهاد در کاهش وقوع جرائم افزود: دستگاه های عضو شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی می توانند در قالب جلسات هم اندیشی، همراه و هم راستا با دستگاه قضا وظایف خود را در خصوص کاهش این معضل مهم دنبال کنند. 

ریاحی توجه به ورزش، سلامت جسم و روان، آگاهی بخشی به جامعه هدف و برگزاری دوره های آموزشی مهارت های زندگی و کاهش آسیب های اجتماعی رادر خصوص کاهش آسیب های اجتماعی، مهم دانست و افزود: فرهنگ سازی و ایجاد نشاط اجتماعی بعنوان رکن اصلی در اجتماع باعث تولید و حفظ امنیت می شود.

رئیس شورای هماهنگی تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه 65 درصد از جمعیت استان را خانواده های کارگری تشکیل می دهند گفت: باید آموزش های لازم به کارگران را به صورت مستمر در خصوص پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی با مشارکت  دستگاه های ذیربط از جمله: دادگستری،ادارات بهزیستی و فنی و حرفه ای داشته باشیم.


شورای هماهنگیشورای هماهنگی

رشد17 درصدی خشونت و ایراد ضرب و جرح در استان یزد

در ادامه معاون قضائی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گزارشی از وضعیت وقوع و علل جرائم در استان ارائه کرد.

 رحیمی زاده افزود: وضعیت و رتبه استان در حوزه خشونت و ایراد ضرب و جرح نامناسب است و متاسفانه در این حوزه  استان یزد در سال 96 نسبت به سال قبل رشد 17درصدی داشته است و در خصوص توهین نیز در همین بازه زمانی رشد 22 درصدی را در استان شاهد بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه گرایش به مواد مخدر در رتبه هفتم جرائم در استان شناخته شده است ، افزود: در بحث جرائم، 3 پیش شرط برای وقوع جرم وجود دارد که مهم ترین آن میل شخصی و  انگیزه درونی فرد است که می توان این انگیزه ها را با ایجاد اشتغال، آموزش مهارت ها و غیره در فرد تقلیل داد.

در ادامه معاون قضایی، اجتماعی دادگستری استان به ابزار و مهارتی که فرد برای ارتکاب جرم کسب می کند اشاره کرد و گفت: ابزار ارتکاب جرم، بعنوان پیش شرط دوم را می توان با اقدامات وضعی و انتظامی و با دسترسی آسان نداشتن به آن کاهش داد.

وی سومین پیش شرط را موقعیت مناسب برای ارتکاب جرم دانست و خاطر نشان کرد: نگاه ما، نگاه برنامه محوری است که بایستی با آموزش های لازم، فرهنگ سازی و اقدامات وضعی و انتظامی مناسب، گام های موثری در خصوص کاهش وقوع جرائم در استان برداریم.

رحیمی زاده در بحث پیشگیری و کاهش جرائم، دو بعد سلبی و ایجابی را مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه در جامعه بعد سلبی کاهش جرائم پررنگ تر دیده شده و ما می توانیم کاهش آسیب های اجتماعی را با بعد ایجابی که عبارت است از ایجاد رضایتمندی و نشاط اجتماعی در بین افراد جامعه دنبال کنیم.    

وی در پایان خواستار همکاری و تعامل بیشتر دستگاه های اجرایی بالاخص اعضای شورای هماهنگی تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان در خصوص بررسی و شناسایی معضلات و آسیب های اجتماعی شد.

 

شورای هماهنگی

 

 
۳ خرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۳۰
روابط عمومی اداره کل |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید